Jaa artikkeli

Risto Pelkonen -ihmisoikeuspalkinto myönnettiin Historioitsijat ilman rajoja -yhdistykselle

Kuvassa, ylärivi vasemmalta katsottuna: Suomen Tiedeakatemiain Ihmisoikeuskomitean jäsen & dosentti Emilia Palonen, Historioitsijat ilman rajoja -yhdistyksen hallituksen jäsen & dosentti Oula Silvennoinen, Historioitsijat ilman rajoja -yhdistyksen hallituksen puheenjohtaja Erkki Tuomioja, Historioitsijat ilman rajoja -yhdistyksen hallituksen jäsen & vanhempi tutkija Mila Oiva, Historioitsijat ilman rajoja -yhdistyksen hallituksen jäsen & väitöskirjatutkija Bradley Reynolds. Alarivi, vasemmalta katsottuna: Suomen Tiedeakatemiain Ihmisoikeuskomitean puheenjohtaja & professori Liisa Laakso, Historioitsijat ilman rajoja -yhdistyksen hallituksen jäsen & professori emerita Sirkka Ahonen, Historioitsijat ilman rajoja -yhdistyksen hallituksen varapuheenjohtaja & akatemiatutkija Rinna Kullaa, taiteilija Sirkku Rosi.

Suomen Tiedeakatemiain Risto Pelkonen -ihmisoikeuspalkinto myönnettiin 20.5.2024 Historioitsijat ilman rajoja -yhdistykselle. Palkinnon tarkoituksena on lisätä ihmisoikeuskysymysten näkyvyyttä tiedemaailmassa ja tuoda esiin tekoja tieteen vapauden puolesta.

Suomen Tiedeakatemian Risto Pelkonen -ihmisoikeuspalkinto on myönnetty vuonna 2024 Historioitsijat ilman rajoja -yhdistykselle sen työstä historian tuntemuksen ja historioitsijoiden kansainvälisen vuoropuhelun edistämiseksi sekä historiatiedon hyödyntämiseksi konfliktinratkaisussa.

Palkinto myönnettiin yhdistykselle Tiedekulmassa pidetyssä Muuttuva menneisyys ja tieteen vapaus -tilaisuudessa maanantaina 20.5.2024. Palkintoteos on taiteilija Sirkku Rosin akvarelli ”Terävä ajatus”.

Historioitsijat ilman rajoja -yhdistyksen puheenjohtaja Erkki Tuomioja otti palkinnon vastaan.

Historioitsijat ilman rajoja -yhdistyksemme puolesta kiitän Suomen Tiedeakatemioita meille osoitetusta Risto Pelkonen – ihmisoikeuspalkinnosta tieteentekijöiden ihmisoikeuksien ja tieteen vapauden edistämisestä. Otamme palkinnon kiitollisina vastaan kannustimena jatkaa toimintaamme”, Erkki Tuomioja sanoi kiitospuheessaan.
 
”Luotamme siihen, että historioitsijoiden valtaenemmistö ei historian väärinkäyttöä hyväksy ja haluamme heidän aktiivisesti osallistuvan konfliktien estoon ja ratkaisemiseen. Keskeisenä menetelmänä tässä työssä pidämme konfliktien eri osapuolitaustaisten historioitsijoiden saattamista yhteen ja aloittamaan yhteisymmärryksen rakentamisen dialogissa, jossa ensin kuuntelevat toinen toistensa hyvinkin poikkeavat narratiivit ennen kuin julistavat vain omaa ”totuuttaan”. Konflikteissa on tärkeätä myös varjella helposti uhan alle joutuvaa, sanan, tieteen ja tutkimuksen vapautta ja rajat ylittäviä yhteistyömahdollisuuksia”, Tuomioja jatkoi.
 
Suomen Tiedeakatemiat perusti Risto Pelkonen –ihmisoikeuspalkinnon vuonna 2021. Palkinnon tarkoituksena on lisätä ihmisoikeuskysymysten näkyvyyttä tiedemaailmassa ja tuoda esiin tekoja tieteen vapauden puolesta. Palkinto voidaan myöntää henkilölle, yhteisölle tai organisaatiolle aktiivisesta toiminnasta tieteentekijöiden ihmisoikeuksien edistämiseksi. Tiedeyhteisö voi tehdä ehdotuksia sen saajaksi.
 
Arkkiatri Risto Pelkosen nimeä kantava palkinto jaettiin kolmatta kertaa. Pelkonen on yksi Suomen Tiedeakatemiain Ihmisoikeuskomitean perustajajäsenistä.
 
Ensimmäisen palkinnon vuonna 2022 sai Suomalaisten yliopistojen Scholars at Risk –yhteistyöverkosto työstään vainottujen tutkijoiden tukemiseksi, vuonna 2023 palkinto myönnettiin Suomen Kansallisteatterille Dosentit-näytelmän kantaesityksestä.
 
Tapahtumassa järjestettiin myös paneelikeskustelu aiheesta Muuttuva menneisyys ja tieteen vapaus. Puheenjohtajana toimi ohjelmajohtaja Emilia Palonen (Helsingin yliopisto) ja panelisteina olivat Historioitsijat ilman rajoja -yhdistyksen hallituksen jäsenet professori emerita Sirkka Ahonen (Helsingin yliopisto), apulaisprofessori Rinna Kullaa (Tampereen yliopisto), vanhempi tutkija Mila Oiva (Tallinnan yliopisto) ja dosentti Oula Silvennoinen (Helsingin yliopisto).
Search
Close this search box.

Mikäli haluat saada kutsut tapahtumiimme suoraan sähköpostiisi, liitythän tapahtumakutsujen sähköpostilistalle.

PL 54 (Snellmaninkatu 14 c)
00014 Helsingin yliopisto

Seuraa somessa: