Jaa artikkeli

Konferenssi ja tapaaminen professori Brendan Simmsin kanssa Cambridgessä

Professori Brendan Simms ja Historioitsijat ilman rajoja -yhdistyksen puheenjohtaja Erkki Tuomioja yhteiskuvassa Cambridgessä.

Historioitsijat ilman rajoja -yhdistyksen puheenjohtaja Erkki Tuomioja tapasi historioitsijoita, politiikan asiantuntijoita ja diplomaatteja Cambridgen yliopiston konferensissa 4.4.2024.

Erkki Tuomioja osallistui kutsuttuna puhujana Cambridgen yliopiston Centre for Geopolitics -tutkimusyksikön järjestämään 2014 Revolution in Ukraine and the Baltic -konferenssiin 4.4.2024. Konferenssissa kansainvälisten suhteiden historian, teorian ja käytännön johtavat asiantuntijat keskustelivat Baltian maiden roolista ja reaktioista Ukrainan vallankumoukseen ja sen välittömiin seurauksiin vuonna 2014. Tuomiojan puheenvuoro The View Across the Baltic — Ukraine from the Nordic Perspective -paneelikeskustelussa käsitteli Ukrainan vuoden 2014 tapahtumia pohjoismaisesta näkökulmasta sekä Suomen polkua NATO-jäsenmaaksi Venäjän hyökättyä Ukrainaan helmikuussa 2022.

Tilaisuuden yhteydessä Tuomioja tapasi professori Brendan Simmsin, joka on kansainvälisten suhteiden historian professori Cambridgen yliopistossa. Tuomioja esitteli Historians without Borders -verkoston toimintaa, ja keskustelussa korostettiin kaiken kaikkiaan historioitsijoiden kansainvälisen yhteistyön merkitystä.

Kiitämme professori Brendan Simmsiä innostavasta keskustelusta sekä Cambridgen yliopistoa tärkeän konferenssin järjestämisestä!

Search
Close this search box.

Mikäli haluat saada kutsut tapahtumiimme suoraan sähköpostiisi, liitythän tapahtumakutsujen sähköpostilistalle.

PL 54 (Snellmaninkatu 14 c)
00014 Helsingin yliopisto

Seuraa somessa: